אילנה וייזר-סנש

סופרת, מחזאית, תסריטאית ועורכת ישראלית.

לא רואה, לא שומע, לא…

לא רואה לא שומע

בשבוע שעבר טבעו שתי ספינות ועליהן מאות פליטים. boat people,  הם מי שנמלטים בדרך ים בתקווה לזכות במעמד של פליטים פוליטים באחת ממדינות המערב. לא זכור לי שמישהו דיבר על כך, שהמדיה הזכירה את העובדה שיותר מארבע מאות פלסטינים מעזה טבעו מול חופי איטליה בניסיון להימלט מהכלא הביתי שעל אף שחרב הוא עדיין סגור ומסוגר, אין יוצא ואין בא.

מצחיק מה שהרגשתי לשבריר שנייה כשהקריא לי אישי את הכתבה: קנאה! אמרתי לעצמי, הלוואי שלי היתה האפשרות לזכות, אולי, במעמד של פליט בארץ טובה כלשהי. ומיד אחר כך הלקיתי את עצמי במחשבתי: איזו שטות גמורה לקנא במי שגורלם נורא כל כך. ולהימלט בתנאים נוראים, תוך סיכון למוות מזעזע בטביעה בים סוער. הרי אילו התאמצתי מאד יכולתי להוציא דרכון זר כלשהו ולנדוד בדרך נוחה לארצות ים.

במחשבה נוספת הבנתי שלא קנאה חשתי אלא דבר מה אחר, חבוי יותר: אדם הופך פליט שלא בטובתו. שלא ל-טובתו בשום דרך. מליון ושמונה מאות אלף הפליטים בעזה -אני חשה- אוחזים במצפוני. מי שנוטל על עצמו את הסיכון להימלט משם טוב עושה. אני למעשה מריעה לאומץ, למרות שיותר מעוז רוח ההימלטות היא מתוך ייאוש. ובכל זאת אני מחזקת את מי שאומר לעצמו טוב מותי בים מחיי בגיהינום הזה. אני מחזקת את ידי כל מי שיצליח להוליד לעצמו חיים חדשים. אין לי אמון בהבטחות הגרנדיוזיות לבנית עזה מחדש. זה ייארך שנים. הזמן חולף לאיטו בתוך הזוועה. ולמרבה האירוניה גם לי אין זמן להמתין כאן עד שירהיב מישהו שם למעלה לשנות כיוון. אולי גם אנחנו נארגן ספינות ונפליג. הלוואי שהיה לי אומץ. או: אילו היה הייאוש נורא יותר, היה מוליד תעוזה? כולנו, הם בעזה וגם אנחנו מהעבר הזה באותה ספינה. מי למעלה (מחלקה ראשונה) מי למטה.

Facebook
WhatsApp

3 תגובות

  1. השנה במנהג "התשליך" נחשוב על חטאינו המושלכים לים יחד עם הפליטים האלה הנזרקים באוניות לגורלם המר, כמו הורינו שהגיעו אם הגיעו בספינות רעועות משם. טרנספר אוקיאני של פליטים ועבדים. ועוד אומרים שהים הוא אכזר. דודו

  2. הפספורט הזר יכול להעניק רק השתייכות למיעוטים. מוטב להוריד לפחות יד אחת מהזוג החוסם מלראות לאן מובילים אותנו ויד אחרת מאלו החוסמות מלשמוע קולות שפויים. את הפה אפשר לסתום ביד אחת והשנייה חופשית לכתוב בלוגים. שנה טובה ל-תשע"ה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתף פוסט